Cts12152018

Last updatePzt, 08 May 2017 9am

Back Buradasınız: Home DÜŞÜNDÜKLERİMİ YAZDIM
DÜŞÜNDÜKLERİMİ YAZDIM
Haftalık Yazılar

Haftalık Yazılar (75)

13 Ara 2018
Published in Haftalık Yazılar

Çocuklardan yetişkinlere kadar her yaş grubunda sıklıkla kullanılan cümleler var; “biraz sonra”, “acelesi yok”, “daha zamanı var” gibi. Çünkü işler ya da görevler genellikle zamanında bitirilmiyor ve erteleniyor. Eteleme kuşkusuz pek çok kişinin zaman zaman sergilediği bir davranış, ancak bazı kişilerde ilişkileri olumsuz etkileyecek boyutlara ulaşmış durumda. Sürekli bahaneler bulan, sorumluluklarını yerine getirmeyen bu kişilerle yaşamak hiç kolay değil.

06 Ara 2018
Published in Haftalık Yazılar

Araştırmalar, ülkelerin ekonomik ve sosyal kalkınmasında yetişkinlerin beceri düzeylerinin temel belirleyici olduğunu gösteriyor.  OECD’nin yaptığı iki araştırma var. Birincisi, 15 yaş öğrencilerin matematik, bilim ve anadilinde okuma becerilerini test ettiği PISA sınavı. Türkiye son yapılan PISA sınavında, önceki yıllara göre daha da gerileyerek OECD ülkeleri arasında sonuncu sırada yer aldı. İkinci sınav ise, kamuoyunda pek bilinmeyen, bu nedenle de tartışılmayan PIAAC sınavı. İçeriği PISA’ya çok benzeyen bu sınavda; yetişkinlerin sözel, sayısal ve bilgisayar kullanarak problem çözme becerilerinin yeterliliği test ediliyor. Sınava katılanlar 16-24, 25- 34 ve 35- 44 yaş aralığında.  Türkiye bu sınavda da sonuncu sırada yer aldı.

28 Kas 2018
Published in Haftalık Yazılar

Siyasal Partiler önümüzdeki yerel seçimler için adaylarını belirlemeye çalışıyor. Gösterilecek aday seçimi kazandığında belediye başkanı olarak büyük yetkilerle görev yapacak. Nedir başkanın görevleri?

24 Kas 2018
Published in Haftalık Yazılar

Poul Collard gençlerin yaratıcılığını ortaya çıkarmaya yönelik eğitim ihtiyacını dile getiren, Yaratıcılık, Kültür ve Eğitim Vakfı’nın kurucu direktörü. Geleneksel olmayan öğrenme ve öğretme modelleri üzerine çalışan bir uzman. Collard işverenlerin önemli bir bölümünün, ihtiyacı olan donanıma sahip çalışanları bulamadığını söylüyor. İlginç olan; işverenler bu açıklamayı yaparken, binlerce eğitimli gencin iş bulamaması. Arz- talep arasındaki bu dengesizliği kaldırmanın yolu çocuklara “yaratıcı zihin alışkanlıkları” kazandırmamızdan geçiyor. Çocuklar merak etmeli, ısrarcı olmalı, hayal etmeli, disiplinli olmalı ve ekip çalışmasına yatkınlık kazanmalılar. Bilmemiz gereken çok çarpıcı bir gerçek var; Bugün eğitim çağındaki çocukların yüzde 60’ının yapacakları meslekler henüz icat edilmemiş durumda. Bu gerçeği dikkate alarak, çocuklara yaratıcı olmalarını teşvik eden yeni bir eğitim sistemini hayata geçirerek onları geleceğe hazırlamamız şart.

13 Kas 2018
Published in Haftalık Yazılar

“World Economic Forum Global Gender Gap”-2017” Raporuna göre, Türkiye 144 ülke arasında cinsiyet eşitsizliği açısından 131. sırada yer alıyor. Ekonomik alanda 128, okuma yazma oranında 94, sağlık alanında 59 ve siyasi arenada 118. sırada. 2014 yerel seçimlerinde, kadın belediye başkanı oranı yüzde 2,9 iken, kadın muhtar oranı yüzde 2. World Bank tarafından yapılan araştırmaya göre; 2017 yılında dünyadaki parlamentolarındaki kadın ortalaması yüzde 23,3 gibi düşük bir oran, ancak Türkiye yüzde 13,9 ile bu oranın da çok altında.

06 Kas 2018
Published in Haftalık Yazılar

Koşullanmalardan, inançlardan oluşan ve frekans olarak bilinçaltımızda bulunan bir veri tabanı var. Beynimiz bunları deşifre ettiğinde, gerçeklik olarak kabul ettiğimiz bir algı oluşur. Bu algı beynimizdeki hücreler aracılığı ile farkında olmadan karşımızdaki kişi ya da kişilere geçer. Bu nedenle kaygıdan, mutluluğa kadar pek çok duygu bir anda toplumsal boyutta ortaya çıkabilir. Çünkü güçlü bir beyinden yayılan dalgalar, inanmış bir toplumu etkileyebilir, kişiler gelen dalgaları sorgulamadan kabul edebilir. Uzmanlar bu durumu “kitlesel hipnoz” olarak adlandırıyor. Başta reklam endüstrisi olmak üzere pek çok alanda hipnozun kullanıldığını görüyoruz. İletişim araçları üzerinden zihinler etki altına alınıyor, yönlendiriliyor, iktidar, güç ve menfaat sağlanıyor. Bu süreçte beyinler yapılan telkinlerle uyuşturuluyor, çalışamaz hale getiriliyor ve kişi kendisine yapılanın asla farkına varamıyor. 

28 Eki 2018
Published in Haftalık Yazılar

Dünyada 250 yıldır başarılı olma yollarını anlatan kitaplar yazılıyor. Son 80 yıldır yazılanlar öncekilere göre oldukça yüzeysel kalıyor. Çünkü bu kitaplar imaj yaratmaya dayalı tekniklerden oluşuyor, sorunları çözmekten uzak sadece geçici çareler sunuyor. Bu nedenle de, çözüldüğü düşünülen sorunlar bir süre sonra yeniden ortaya çıkıyor.

Sayfa 1 / 4