Sal10162018

Last updatePzt, 08 May 2017 9am

Back Buradasınız: Home DÜŞÜNDÜKLERİMİ YAZDIM
DÜŞÜNDÜKLERİMİ YAZDIM
Haftalık Yazılar

Haftalık Yazılar (66)

09 Eki 2018
Published in Haftalık Yazılar

Hayatımızın içinde yer alan ve bizi yönlendiren iç içe geçmiş iki kavram var; Siyasal İletişim ve Politik Psikoloji. Günümüzde siyaset bu sosyal disiplinleri kullanarak, bireyi ve toplulukları yönetiyor. Onların ne düşüneceğini ve nasıl davranacağını biçimlendiriyor. Sadece aktif siyasetin içinde yer alan kişileri değil, seçimlerde etkin rol üstlenen sessiz yığınları, yani seçmeni de etkiliyor. Günümüzde kişiler, gruplar, kitleler, uluslar ve onların liderleri birbirleriyle sürekli etkileşim halindeler. Bu süreçlerde belirleyici olan pek çok psikolojik faktör var.

24 Eyl 2018
Published in Haftalık Yazılar

Uzun süredir düşme eğilimi gösteren Tüketici Güven Endeksi, Eylül 2018’de bir önceki aya göre yüzde 13,2’ lik bir düşüşle 59,3 seviyesine indi.  Endeksteki bu dramatik düşüş; Türkiye’de tüketicinin tasarruf etmeyi bıraktığını, daha doğrusu yapamadığını, harcamayı olabildiğince kıstığını, hatta en az düzeye indirdiğini ve yeni bir borcun altına asla girmek istemediğini gösteriyor.

17 Eyl 2018
Published in Haftalık Yazılar

Türkiye Prof. Üstün Dökmen ’in ifadesiyle bir “Çocuk- Ana baba Toplumu”. Günümüzdeki ana babalar,  geçmişe göre çocuklara daha fazla özgürlük ortamı sağlasalar da, henüz “Yetişkinler Toplumu” olmaktan çok uzağız. Çünkü çocuk doğumdan itibaren ana baba tarafından korumaya alınıyor ve bu koruma hiç bitmiyor. Öğrenim hayatı boyunca, bazı ailelerde ise yaşam boyu devam ediyor. Evliliklerde bile ana babalar müdahil oluyor. Evlilik kalitesinin; karı-kocadan çok, ailelerin birbirleriyle ilişki kalitesine bağlı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

09 Eyl 2018
Published in Haftalık Yazılar

Toplumların yönetilmesi ve politik stratejiler açısından dünyada yeni bir döneme girdik. Özellikle 2016’da tavan yapan; Rusya, Belarus, Macaristan, Türkiye, Polonya, Filipinler, İngiltere ve ABD’de yaşanan şaşırdığımız, anlayamadığımız ve açıklayamadığımız pek çok olay var. Özellikle İngiltere Brexit- Britanya’daki AB oylaması-  ve Trump’ın başkan seçilmesi bunların arasında öne çıkıyor. Mevcut teori ve kavramlarla açıklayamadığımız bu olaylar geçmişte yaşadıklarımızdan çok farklı.

03 Eyl 2018
Published in Haftalık Yazılar

Dr. Gülfem Saydan Sanver kariyerinde çok önemli başarıları olan bir siyaset iletişim uzmanı. Siyasal iletişim ve seçim kampanyaları alanında gerçekleştirdiği çalışmalarla “Dünyanın En başarılı 100 Stratejisti” ödülünün de sahibi. Sanver aldığı ödüllerinin yanında; 2012 yılında Barack Obama’ya seçimi kazandıran ekibi İstanbul’a getirerek, bu alanda ilk uluslararası konferans düzenleyen isim unvanına da sahip.

28 Ağu 2018
Published in Haftalık Yazılar

Yaşam kalitesi bütün toplumların ulaşmaya çalıştığı evrensel bir hedef. Yaşamın tüm alanlarını kapsadığından, yaşamın her alanından etkileniyor. Yaşam kalitesini düşüren birçok faktör var; kadın olmak, yaşlı olmak, dul ya da boşanmış olmak, düşük eğitim düzeyi, yetersiz sosyal destek, sağlıksız konutta yaşamak, hasta olmak, yaptığı işten memnun olmamak, boş zamanlarında bir faaliyeti olmamak gibi. 

16 Ağu 2018
Published in Haftalık Yazılar

Yaşamda ulaşmak istediğimiz başarı, statü, mal, mülk, şan, şöhret gibi hedefler var. Yıllarca çabalayıp bu hedefleri yakalamak ve tatmin olmak istiyoruz. Ancak yaşanan tatmin uzun süreli olmuyor ve bir süre sonra boşluğa düşüyoruz. “Aradığım bunlar değil” diyerek yeni tatmin arayışlarına giriyoruz. Aradığımız aslında “huzur”. Bu kavrama yüklenen anlamlar kişiye göre değişiyor; Ağız tadından barışa, dirlik- düzenlikten iç rahatlığına, refahtan tasasızlığa dek uzanıyor. Ancak huzur, büyük ölçüde sükûnet, sakinlik ve dinginlik demek.

Sayfa 1 / 3