Çrş08212019

Last updatePzt, 08 May 2017 9am

Back Buradasınız: Home DÜŞÜNDÜKLERİMİ YAZDIM Tuygan ÇALIKOĞLU
DÜŞÜNDÜKLERİMİ YAZDIM
Tuygan ÇALIKOĞLU

Tuygan ÇALIKOĞLU

Pazartesi, 18 Şubat 2019 10:20

POPÜLİZM DEMOKRASİYİ TEHDİT EDİYOR

Geçtiğimiz hafta Avrasya Ekonomi Zirvesi toplandı. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bu yılki tartışma konusu olan “popülizm” üzerine çok değerli bir konuşma yaptı.

Salı, 12 Şubat 2019 12:02

“DÜNYA FELAKETE DOĞRU İLERLİYOR”

Dünya Ekonomik Forumu 2019 yılı Küresel Risk Raporu’nu yayınladı. İş insanlarının, politikacıların, sivil toplum kuruluşlarının ve akademisyenlerin görüşlerine dayanan rapor; çevresel kötüleşme, siber güvenlik ihlalleri, ekonomik zorluklar ve jeopolitik gerginliklere dikkat çekiyor. İklim değişikliği ve veri güvenliğinin yanında, giderek gerilen uluslararası ilişkiler ve küresel ekonomiye yönelik tehditler en önemli riskler olarak sıralanıyor. Ayrıca, ABD Başkanı Trump’ın “Önce Amerika” siyasetinin uluslararası ticaret kuralları ve anlaşmaları zayıflatacağı, Brexit’in doğurduğu belirsizliklerle küresel ölçekte kaygı yarattığı dile getiriliyor.

Salı, 12 Şubat 2019 11:58

ŞEFKATİ TEŞVİK ETMEK

Toplumumuzda öfke patlaması var; öfke şiddeti doğuruyor, nefreti yaratıyor ve bütün toplumu kuşatıyor. TV tartışma programlarında, sokakta, kafede, sosyal medyada her gün sergileniyor bu olumsuz duygular. İnsanlar birbirine bağırıyor, hakaret ediyorlar. Kimsenin kimseye saygısı yok. Toplumda sağlıklı iletişim kalmadı, şiddete başvurmak doğal hale geldi. Toplum olarak sevgi, hoşgörü ve yardımsever olmaktan uzaklaştık. Yetişkinler böyle de, çocuklar farklı mı? Çocuklarımızın ne izlediğine, kimlerin onlara rol- model olduğuna, nasıl sosyalleştiğine bakarsak, onların da bu sorunlu yaşam biçiminin parçası haline geldiklerini söyleyebiliriz.

Salı, 12 Şubat 2019 11:54

HERKES YÜKSEK BEDEL ÖDEYECEK

IMF geçtiğimiz günlerde 2019 yılı için Dünya Ekonomik Görünümü Raporu’nu güncelledi. Rapora göre ekonomiler güçlü değil, işler küresel ölçekte iyi gitmiyor. Dünyanın ekonomik büyümesi yüzde 3,7’den 3,5’e düşecek. Bu koşullarda ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımına devam etmesi mümkün görülmüyor,  Avrupa Merkez Bankası da (CEB)  2019‘da başlatmayı planladığı parasal sıkılaştırmayı zorunlu olarak erteleyecek.

Salı, 12 Şubat 2019 11:52

TEMSİLİ DEMOKRASİ KRİZDE

Yönetim biçimimiz olan temsili demokrasi “temsil”, “sınırlandırma” ve “güçler ayrılığı” ilkesine dayanır, ancak temsili demokrasi bugün tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük bir kriz içinde. Nedeni temel ilkelerin dikkate alınmaması. Örneğin güçler ayrılığı ve katılım boyutunda yaşanan çok ciddi sorunlar var. Aydınlanma felsefesinin ürünü olan liberal demokrasi, ulus devleti çerçeve olarak kabul eder ve çoğunluğun iradesini ortaya koymak için “seçim” öngörür. Bu nedenle pek çok politikacı seçimi demokrasiyle özdeşleştirir. Ancak seçim çoğulculuğu şart koşar. Bu bağlamda seçmen, aralarında seçim yapabileceği farklı görüşlere sahip adaylar bulabilmeli ve kitle iletişim araçlarını eşit kullanabilmelidir. Çünkü liberal demokrasi her türlü ideolojik bağnazlığı ret eder, aday ve program çoğulculuğu demokrasinin olmazsa olmazıdır.

Sayfa 1 / 24